EKONOMİ

Ev hizmetinde çalışanlar dikkat: SGK’ya bildirilmezse en az 6 bin 471 TL ceza ödenecek!

SGK, ev hizmetinde çalışanlar için başlattığı çalışmalarda çalışanların bildirimleri ile ilgili işlemlere başlanacağını duyurdu. Uzmanlara göre, sigortalı olarak kayıt yaptırmayan ev işçileri brüt asgari ücretin en az bir dakikası para cezasına çarptırılacak.

Her sektörde olduğu gibi ev hizmetlerinde de yüksek oranda istihdam yoğunlaşmaktadır. Karşılığında her sektörde olduğu gibi burada çalışanların da sigortalı olması gerekiyor. İzmir Sosyal Sigortalar Başkanı Yavuz Kurt, sigorta ve primlere ilişkin bir açıklama hazırlayarak işçi ve işverenlere bilgi verdi.

Yavuz Kurt “5510 Sayılı Kanun Ek 9, evden çalışanları ayda 10 günden fazla çalışanlar ve 10 günden az çalışanlar olmak üzere iki kategoriye ayırıyor, sigortalı 4/a, eskiden SSK deniyordu” diye konuştu. Kurt, kimlerin sigortalı sayılmadığı sorusuna ilişkin olarak şunları söyledi: Evle ilgili hizmetlerin bir parçası olarak sigortanız olmadığı sürece hizmet sunacağız. Ancak, akrabalar üçüncü derece hısımlık içinde olan hanelerde çalışıyorlarsa ve birlikte yaşamıyorlarsa sigortalı sayılırlar. Bu akrabalar dışında kat hizmetleri hizmetinden yararlanan kişiler, birlikte yaşasalar dahi ev hizmetleri hizmetinden yararlanabilirler.

SGK'ya bildirilmezse en az 6 bin 471 TL ceza

Yavuz Kurt, 10 gün içinde evden çalışırsanız kayıt yaptırmanın daha kolay olduğunu söyledi ve başka başvuru yolları hakkında yorumda bulundu. Kurt, konuya ilişkin verdiği bilgilerde şu ifadeleri kullandı:

“Evle ilgili hizmetlerde 10 günden az sigortalı olanların bildirimleri, bu kişileri çalıştıranlar tarafından internet üzerinden de yapılabilir. “Hizmetler” menüsünde “günler” ve bir başvuru formu göndermeniz gerekmez. Online başvuru sonrası kurumlar. İşlem yapmak için cep telefonunuzdan da SMS gönderebilirsiniz. “5510” numarasına kimlik numaranızı girip SMS ile kayıt yaptırırsanız, şifreniz ve haftanın günü ile “5510”a kısa mesaj göndererek sigortalıya bildirim kaydı oluşturabilirsiniz. Ayın farklı günlerinde çalışıyorsanız, her gün için ayrı bir SMS göndermeniz gerekecektir. Sigortalıyı ilk defa 10 günden fazla ev işi hizmeti olarak çalıştırıyorsanız, e-devletten basit yarı zamanlı iş veren olarak iş arama kaydı için başvurabilirsiniz. Günlük rapor veya hesap mutabakatında herhangi bir değişiklik olmadığı sürece, sistem tarafından otomatik olarak oluşturulan sigorta primlerini bir sonraki ayın sonuna kadar ödeyebilirsiniz ve SGK’ya aylık rapor göndermenize gerek yoktur.”

Ev hizmetlerinde çalışan vatandaşlardan SGK raporlarının nasıl hazırlanacağı konusunda da bilgi veren Kurt, sigorta şirketlerinin 10 günden daha kısa sürede işe aldığı kişilerin başvurularında bunun yapıldığını ve işin onların işi olduğunu söyledi, evet dedim. Geçen ayın sonuna kadar en yakın ikamet istasyonuna verilmesi gerekiyor.

BAŞVURULAR NEREYE, NASIL YAPILACAK?

Yavuz Kurt, 10 gün içinde evden çalışıyorsanız kayıt yaptırmanın daha kolay olduğunu söyledi ve başka başvuru yolları hakkında yorumda bulundu. Kurt,konuşmasının devamında “Evle ilgili hizmetlerde 10 günden az sigortalı olanların bildirimleri, bu kişileri çalıştıranlar tarafından internet üzerinden de yapılabilir. “Hizmetler” menüsünde bulunan ‘4/a 10 günden az süreli ev hizmetleri işveren başvuru sorgulama’ işlemi için de başvuru formunun ayrıca kuruma verilmesi gerekmiyor.

EV HİZMETLERİ SİGORTALI ÇALIŞANLARINA TEŞVİK ÖDEMESİ

Prim teşviklerinin ev hizmetlerinde istihdam sağlayanlar için de geçerli olduğunu kaydeden Yavuz Kurt, “Bu kapsamda ev hizmetinde işçi çalıştıranlar, gençler, kadınlar ve erkekler için beş puanlık prim teşviki bulunmaktadır. sigorta primi teşvikleri kapsamındadır.Gerekli koşulları sağladıklarında ek istihdam teşviki gibi destekler alabilirler.Aynı zamanda işçiler ev hizmetleri için ayda 10 günden fazla ödeme yapmak zorundadır. %37,5 ek ücret çalıştıran işveren İşsizlik sigortası primlerini de içeren bu çerçevede, sigortalının gerekli şartları sağlaması ve işten ayrılması durumunda, işsizlik sigortası alabilirsiniz.

BİLDİRİM YAPILMAZSA CEZAİ İŞLEM UYGULANIR

Yavuz Kurt, ev işçisinin sigortalısına bildirimde bulunulmaması durumunda işverene sigortalı başına 1 brüt asgari ücret idari para cezası uygulanacağını ve daha sonra ortaya çıkması halinde hizmetin bildirilmemesi gerektiğinii bildirdi. Zamanında ödenmeyen tüm primlerin aslına tahsil edileceğini belirten Kurt: “Ev hizmetleri için sigorta primleri bankada ödenebilir. Ayrıca 10 günden az kalan işçiler için, kullanılan hatların mobil ödemeye açık olması kaydıyla iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primleri GSM hizmet sağlayıcı faturasına yansıyabilir.” diye konuştu.

Başa dön tuşu