TEKNOLOJİ

Yurt dışından gelen cep telefonları bakanlığın takibinde olacak!

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Daire Başkanlığı tarafından iletilen bir veri ağı kullanılarak oluşturulan sorgulama ekranı ile 1 Kasım’dan itibaren yurt dışından getirilen yolcuların cep telefonları da izleniyor. Bu uygulama ile yolcular 3 yıl boyunca birden fazla cep telefonu taşıyamayacak.

Yurt dışından gelen yolcunun yanında getirdiği eşya muafiyetlerine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca, kişisel eşya muafiyeti kapsamında yurt dışından Türkiye’ye gelen yolcular vergiden muaf kişisel eşyaların izin verdiği ölçüde, üç takvim yılı boyunca gümrük vergisinden muaf cep telefonu taşıyabilirler.

Teknik denetimi sağlamak amacıyla Ticaret Bakanlığı ve Gümrük Genel Müdürlüğü ortak işbirliği yürütme çalışması başlattı. Bu kapsamda 30 Mayıs 2019 tarihinde yayınlanan yönetmelikle iki takvim yılından üç takvim yılına düşürülen süre, yurt dışından getirilen telefonlara “kayıtlı yolcu kimlik numaralı hattı kullanma şartları” eklendi.

 CEP TELEFONLARI TAKİP ALTINA ALINACAK

Yurt dışından gelen cep telefonları bakanlığın takibinde olacak

Ticaret Bakanlığı ile Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu bünyesinde yürütülen teknik çalışma kapsamında, yolcuların üç yıl boyunca taşıdıkları cep telefonu sayısı gözetmen olacak ve muafiyetlerini aşan 3 yıl birden fazla telefonu yolcuların taşıması engellenecek. Bilgi ve İletişim Teknolojileri Daire Başkanlığı tarafından aktarılan veri ağı tarafından oluşturulan sorgulama ekranı aracılığıyla sınır kapısı gümrük sahasında gümrük memuru tarafından gerekli kontrol ve muayene işlemleri gerçekleştirilecek.

Uygulama, 1 Kasım’dan itibaren kullanıma sunulacağını söylüyor. Bu sayede yolcuların taşıdığı cep telefonları takip edilecek ve kişisel muafiyetlerin kötüye kullanılması önlenecek.

Başa dön tuşu