DÜNYA

DSÖ’den koronanın daha ölümcül akrabası ‘Deve Gribi’ uyarısı: Dünya Kupası’nda yayılabilir!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüsün daha ölümcül olarak bilinen ve ‘deve gribi’ olarak tanımlanan akrabası MERS virüsünün 2022 FIFA Dünya Kupası için Katar’a seyahat eden insanlara yayılmasından endişe duyduğunu söyledi. Dünya Kupasını izlemek için Katar’a giden taraftarlara develere binilmemesi ve deve eti yenilmemesi konusunda da ayrı bir uyarı yapıldı.

Katar’da düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası’nı izşemeye giden futbol taraftarları, başta Covid-19’dan daha ölümcül olarak tanımlanan MERS virüsü olmak üzere sekiz hastalık tehdidi hakkında uyarılar yapıldı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan uyarıda özellikle yeni koronavirüsün yüksek ölüm oranı ve ‘deve gribi’ olarak bilinen MERS virüsünün yayılmasından endişe duyulduğu belirtildi.

Dünya Kupası'nda deve gribi uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) uzmanları, Katar’da devam eden turnuvada koronavirüsün arkasında olan virüsle aynı aileden gelen MERS yani diğer adıyla “deve gribi” olarak bilinen solunum sendromunun Orta Doğu’ya yayılmasını endişesi yaşandığı bildirildi.

KORONAVİRÜSTEN DAHA ÖLÜMCÜL OLABİLİR

Dünya Kupası'nda deve gribi uyarısı

 Bilim adamları, MERS’i dört haftalık turnuva sırasında teorik olarak meydana gelebilecek sekiz potansiyel “enfeksiyon riskinden” biri olarak adlandırdı.

Dünya Sağlık Örgütü bunun özellikle Katar ve komşu ülkeler için geçerli olduğunu söyledi.Uzmanlar, birçok taraftarın futbol maçlarını izlemek için Katar’a gittiğini söylüyor, bu nedenle hastalık İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelere yayılıyor.

Dünya Kupası'nda deve gribi uyarısı

DEVE ETİ TÜKETMEYİN, DEVELERE BİNMEYİN

Bu nedenle sağlık yetkilileri bölgeye gelen tüm gezginlere memelilerle temastan kaçınmalarını tavsiye etti. Yetkililer ayrıca futbol taraftarlarının Katar’da deve sütü ya da idrarını içmekten uzak durmalarını uygun olarak pişirilmemiş olan deve etini de yemekten de kaçınmaları gerektiğini söylediler.

Başa dön tuşu