TEKNOLOJİ

Google, milyonlarca android kullanıcısını ‘Sızıntı’ konusunda uyardı!

Google, milyonlarca Android kullanıcısını, bilgisayar korsanlarının telefonlarına girebilecekleri bir “sistem güvenlik açığı” konusunda uyardı.

Google, bu yaz Android’de kullanıma sunulan bir güncellemenin milyonlarca kullanıcının verilerini riske attığı konusunda uyardı.

The Sun’ın haberine göre bazı akıllı telefonlarda bulunan Mali GPU (Grafik İşleme Birimi) adlı bir parça, bilgisayar korsanlarının bu telefonlara sızmasına olanak sağlıyor. Söz konusu güvenlik açığı orta düzeyde olmasına rağmen, bilgisayar korsanları tarafından kullanıcı verilerine “tam sistem erişimi” ve “kapsamlı erişim” elde etmek için kullanılabileceğini söyledi.

Google, milyonlarca android kullanıcısını 'Sızıntı' konusunda uyardı

Teknoloji şirketi Arm tarafından üretilen ve sorunu önlemek için tasarlanan yamalara rağmen telefonunuzu bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız bırakan bir sürücüyle birlikte gelir. Project Zero konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Şirketler ve satıcılar, güvenlik güncellemelerini içeren sürümleri en kısa sürede geliştirmeli ve kullanıcılar bu yamaları hemen yüklemelidir.” ifadelerini kullandı.

HANGİ TELEFONLARDA BULUNUYOR?

Lowyat.net’de4n elde edilen bilgilere göre Google Pixel 7, Xiaomi 12 Pro, Oppo Find X5 Pro ve Samsung’un Galaxy serisinden S10, S9 ile birlikte A51 ve A71 modelindeki telefonların, Mali GPU’yu kullanan ürünlerin listesinde yer aldığı belirtildi.

Haberde ayrıca, Snapdragon çipinin setine sahip olan cihazların söz konusu aksaklıktan etkilenmediği de geen bilgiler arasında yer aldı.

Başa dön tuşu