GÜNDEM

Erken seçim için ilk sinyal verildi: 18 Haziran’a sınav koydular

ÖSYM 2023 sınav takvimini açıkladı. YKS 2023 sınavı 17-18 Haziran tarihlerinde yapılacağı duyuruldu. Devlet Bahçeli 2023 seçimlerinin 18 Haziran’da olacağını söylemişti. Seçim tarihinin ve YKS sınav tarihinin aynı güne gelmesi siyasette tepkiye yol açtı. Erken seçim mi olacak? İşte ayrıntılar.

ÖSYM, YKS sınavını 17-18 Haziran 2023 tarihlerinde yapılacağını duyurdu. 18 Haziran’da Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin de yapılmasıyla Ankara, “erken seçimin sonu” öngörüsünde bulundu.

Ölçme, Seçme ve Yetiştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yayınlanan “2023 Sınavları ve Sonuçları Duyuru Takvimi”ne göre 2023 yükseköğretim öğrenimi (2023-YKS) 17-18 Haziran tarihlerinde yapılacak.

TYT 17 Haziran, AYT ve YDT sınavları ise 18 Haziran’da yapılacak.

SEÇİM

DEVLET BAHÇELİ 18 HAZİRAN TARİHİNİ GÖSTERMİŞTİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 8 Ekim 2022’de yaptığı açıklamada seçimlerin zamanında yapılacağını açıklayarak erken seçim yapılmayacağını bildirdi. Çok net bir tarih veren Bahçeli şu açıklamayı yaptı. ‘Seçimler yasa gereğince 18 Haziran’da yapılacak’ dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı geçen hafta yaptığı açıklamada, “İnşallah, seçimler 18 Haziran 2023’te seçim yapılacak.”

Ancak bugün açıklanan sınav takviminde ÖSYM’nin Türkiye’de en fazla katılımlı sınavın gerçekleşmesi nedeniyle siyasetçileri devreye girdirdi.

AKP’DEN AÇIKLAMA GELDİ

AKP MKYK toplantısının ardından parti sözcüsü Ömer Çelik, “Seçim takvimi değişecek mi?” diye bir soru soruldu. Çelik, “Seçim takvimindeki değişiklikle ilgili bir tahminimiz yok. Seçim takvimi ile sınav takvimi temelde örtüşmüyor. Açıklama yapılacaktır” dedi.

ERDOĞAN’IN ADAY OLMASI TARTIŞMASI

Bir süredir Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü dönem aday olabilmesi için seçimin ertelenmesi konuşuluyordu. Anayasaya göre bir kişi en fazla 2 defa cumhurbaşkanı seçilebilir.

Anayasa’nın 101. maddesinin 2. fıkrasına göre “Cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. Bir kişi en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir’ denilmektedir.

Erdoğan’ın 2014 ve 2018’de iki kez seçilmesi nedeniyle üçüncü dönem aday olmayacağı kaydedildi. Anayasa uzmanları, Türkiye Büyük Millet Meclisinin bir şekilde seçimleri yenilemeye karar vermesi halinde Erdoğan’ın tekrar aday olabileceğini kaydetti.

Başa dön tuşu