SİYASET

İngiltere başbakanı Rish Sunak! Lider koltuğuna oturan Sunak’ın başarı hikayesi

Rish Sunak’ın liderlik savaşında beklentiler Obama gibi başarı hikayesi olurken bu konuda kesin bir bilgi söz konusu değildir. Fakat Sunak için Obama portresi çıkarmak onun için yanlış hareket olacaktır. Liderlik olarak Sunak olmasıyla beraber internet üzerinden Risk Sunak’ın geçmişi ve başarı hikayesi hakkında detaylar araştırılmaya başlandı. Hint azınlık ile bağlantısı olmayan Sunak’ın göstereceği yol ve detaylar haberimizde yer almaktadır

Birleşik Krallık’ta Liz Truss’un 45 günlük Başbakanlığı sonrası göreve gelen Rishi Sunak, ekonomik durumu, kökeni ve siyasi profiliyle dikkat çekmeyi başardı. İlginç bir tarzda olan Sunak’ın geçmişte ne tür başarılarının olduğu ise merak edildi. Sunak nasıl bir başarı hikayesi yazması gerekiyor? Risk Sunak liderlik yapabilir mi? Sunak başbakanlıkta nasıl giderse halkın desteğini alır? İşte detaylar…

ENTEGRASYON BAŞARISI OLDU MU?

Sunak’ın başa gelmesi Türk kamuoyun için entegrasyon başarısı olarak adlandırılırken bunun nedeni ise Sunak’ın ailesinin kökeni ve İngiltere’de ki Hintlik azınlık içerisinden görmesinden kaynaklı olarak belirtildi.

Hint kökenli işçilerin ekonomik temelli bir entegrasyona tabi tutularak ikinci dalganın oluşmasında Afrika sömürgelerinde yarı yönetici ve elit tabaka olarak kültürel asimilasyona uğradı. Bu durumlar ise beraber ekonomik, kültürel sorunları getirdi. Obama tarzı bir başarı hikayesi yaratmak için önünde çok engelin olduğu ve o kadar gücün bulunmadığı görülüyor. Sunak halktan yana destek alabilmek için alt üst sınıflı ekonomik durumda alacağı kararlar gidişata yön verecektir.

rishi sunak

DIŞ POLİTİKA İÇİN GÜÇ LAZIM

Etnik azınlıktan çıkma lider olan Sunak, siyasal sistemle ya da ekonomik düzen üzerinde ki uyumluluk ön planda gösterilerek radikal dönüşüm veya sistem dışı çözüm önerileri beklenmemesi gerektiğini gösterdi. Bu yönde radikal karar vererek adım atabilecek siyasal güce ve toplumsal desteğe sahip olup olmadığı ise tartışma konusu olabilir. Sunak’ın iktidara gelmesine neden olan krizlerin Brexit tartışmasında olduğu gibi dış politika nedenli sorunun olmaması, dış politikada hızlı ve kolay zafer elde ederek hem parti hem de kamuoyu içerisinde destek görmesi için etki oluşturulmasının önüne geçecek durumdur. Lider olacak güce, potansiyele sahip olan Sunak, geçişte gösterdiği yaklaşımlar bu durumu doğruluyor.

ÇÖZÜM YOKSA LİDERLİKTE YOK

Rishi Sunak’ın siyasi geleceğine yön verecek olan etnik kimliği veya servetinin yanı sıra iktadara gelmesiyle sorunların nasıl çözüleceği ve gösterdiği liderlik potansiyeli olacaktır. Sunak’ın bu zamana kadar gösterdiği kimlik dışına çıktığında ise ailesinin ekonomik bağları, göstereceği siyasi liderlik sorgulanır ve bu konular ciddi sorunlara yol açabilir. Sunak bu zamana kadar siyaset üzerinde sorunlarla karşılaşsa da liderlik vasfındaki yıkıcı etkiye sahip olmak oldukça zordur. Rishi Sunak kendini farklı gösterip farklı imaj çizse de kökleri ekonomik olarak elit tabakada yer alan sosyal köklerden gelmektedir. 

Başa dön tuşu