2017 Banka Sicil Affı Uygulamayan Bankalar Hangisi? Neden Uygulanmıyor?

Mart 24, 2017, 13:30

Tüketicilerin sürekli araştırdığı ve bir haber alırım umuduyla internetten baktığı banka sicil affı tasarısını uygulamayan bankalar yine hüsrana uğrattı. Neden uygulanmıyor?

2017 yılı içerisinde çıkması beklenen ve tüketiciyi büyük bir dertten kuratracak olan Banka sicil affı yasa tasarısı için bazı bankalar onay vermediler. Dört gözle beklenen sicil affi düzenlemesini hangi bankalar uygulayacak?  Bu affı düzenlemek için aranan bazı şartları da tüketiciler kabul etrmek zorunda kalacak. 

Sicil affıyla temize çıkmak isteyen vatandaşlar bazı bankalar sayesinde bu dertleinden kurtulacaklar. Geçmişte banka kredisi veya kredi kartı ödemelerinde aksaklık yaratan tüketicilerin sicil affından yararlanmaları için banka banka gezecekleri de aşikardır. 

Devlet Bankaları Dahi Uygulamıyor

Ancak sicil affı düzenlemesinin şimdilik rafa kalkmadı ama konu ciddi olarak yapılan yasalara karşı çıkmak gibi görünüyor. Özellikle Resmi gazetede yayınlanan bir durumu devlet bankalarının bile hala yerine getirmemesi oldukça vahim bir durum. Ve bu konu ile ilgili hiçbir yerden beklenen açıklama gelmediği için tüketiciler karamsar bir halde şaşırmış durumdalar.  

Yani Resmi Gazete’de yayınlanan ve 2 hafta kadar bir süre geçen sicil affı düzenlemesi  için şuan hiçbir banka elinin taşın altına koymadı. 

Neden yayınlanmıyor?

Sanıyoruz bu tasarının bankalardan geçmesi için bir müddet daha beklemek gerekecek. Ya da hükümetten birilerinin yine bankalara gereken cevabı vermesini bekleyeceğiz. Çünkü kanun yapın diyor.

Vatandaşlar banka geçmişlerini kontrol etmek için TC kimlik numaraları ile bir bankadan kredi talebiyle sicillerini öğrenebilirler. 

“Burada beni ilgilendiren ne var?”


“Bunlarda ilginizi çekebilir”

YORUMLAR

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Arif çetin Mart 26, 2017

Daha önceden yazdığım hiç dikkate alınmamıştır neden nezaman sicil affı yürürlüğe girecek çok merak ediyorum uamarım yazdıklarıma dikkete alırsınız talep alırsanız çok memnun olurum saygılarımla