2017 Banka Sicil Affı Uygulayan ve Uygulamayan Bankalar Hangisi? Neden Uygulanmıyor?

Mart 28, 2017, 02:13

2017 yılında yasalaştırılan Sicil Affı'nı uygulayan ve uygulamayan bankalar için son durumun ne olduğuna dair bir cevap bekleyen vatandaşın sabrı tükeniyor!

 Sicil Affı, 2017 Şubat ayı itibariyle herhangi bir bankaya olan borcu yüzünden kara listeye düşen kişi ya da kurumların sicillerinin sıfırlanması yani kara listeden çıkması için yasalaştırıldı. Bu affın yasalaştırılmasından sonra bankaların kara listeye giren müşterileri adına bir düzenleme yapması zorunlu hale geldi. Fakat Sicil Affı’nın yasalaştırılmasına rağmen şu ana kadar hiçbir bankanın bu düzenlemeyi yapmamış olması vatandaşın aklında soru işaretleri yaratırken, hükümetten bu konuda hala bir açıklama gelmiş değil.

 2017 Yılında Sicil Affı Uygulayan Ve Uygulamayan Bankalar Hangileri?

 Belirttiğimiz üzere şu ana kadar Sicil Affı Yasası’na uyan hiçbir banka bulunmamaktadır. 2017 yılının Şubat ayında yasalaştırılmasının ardından  Sicil Affı’nın en azından devlet himayesindeki Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası gibi bankalar tarafından uygulanması beklenirken, bu bankaların da Sicil Affı Yasası’na uymayışı kara listedeki vatandaşı mağdur etmeye devam ediyor.

Sicil Affı Neden Uygulanmıyor?

 Sicil Affı bildiğiniz üzere şu an karar neticesinde bir teklif olmamakla birlikte, 2017 Şubat ayında meclis tarafından onaylanarak yasalaştırıldı. Bu durumda uygulanması zorunlu hale gelmiş olan Sicil Affı için alınan duyumlara göre, bankalar vatandaşa müdürlüklerden bu konu hakkında bir bildirinin gelmediği ve bu sebeple bu konuda herhangi bir düzenleme yapılamayacağı yönünde açıklamalarda bulunarak, kara liste düzenlemesi talep eden vatandaşları geri çeviriyorlar. Hükümetten ise hala bu konuda bir yaptırımın gelmemesi sebebiyle Sicil Affı’nın uygulanması yönündeki belirsizlik bir süre daha devam edeceğe benziyor.

 

kaynak : https://www.kredionline.net/kredi-sicil-affi-uygulanmaya-basladi-mi-hangi-bankalar-uygulamaya-basladi.h391

“Burada beni ilgilendiren ne var?”


“Bunlarda ilginizi çekebilir”

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.