2017 Banka Sicil Affı Uygulayan ve Uygulamayan Bankalar – Ne Zaman Yürürlüğe Girecek

Nisan 13, 2017, 01:55

2017 sicil affından yararlanan vatandaşlar bankaların yolunu tutuyor. Sicil affı için yasallaşan maddelerden sonra bankalara düşen görevler...

Daha önceden bankalarda kullanılan kredi ve kredi kartlarının ödemeleri zamanında yapmayan vatandaşların kara listeye girdiği ve bu sebeple bankalardaki sicillerinin bozulduğu belirtilmiştir. 18 Ocak 2017 tarihinde yasallaşan sicil affı 10 milyondan fazla kişiyi kapsayacak. Kredi kartı borçları, krediler, çek senet borçları sicil affından yaralanacak. 

 Sicil Affını Uygulayan Bankalar

27 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren yasa ile borçlu kişiler 6 ay içinde bu borçlarını ödeyerek kara listeden çıkabilirler. 

Türkiye’deki bankalar kendi veri tabanındaki kayıtlarını gizli olarak tutacak. Bankalar sicil affı kullanmak isteyen vatandaşlara karşı tüm yetkileri banka kendisi saklı tutacak. Devletin çıkardığı bu yasaya göre bakıldığında devlet bankaların bu krediyi kullandırma yetkisi olacağı düşünülüyor.  “Bankalar ciddiyete almayabilir” şeklinde ki ibare bankaların bu olaya ciddiyetsiz bir şekilde baktığı gösteriyor.

Son günlerde hükümetten gelen açıklamalara göre bankların henüz bu sicil affı için ödemeleri dikkate almadığını belirtiyor. Bu konuda gerekli çalışmalarında başladığını belirtti. Bankalar şuan istemese de devlet yetkilileri bu konuda kesin kararlı olduklarını söylediler.

Yalnız bankalarda çalışan görevliler ise durumun Merkez Bankası ile ilgili olduğunu belirtmekte. Merkez Bankası’nın tamamen bir devlet bankası olduğunu biliyoruz. Yani hükümet referandum sonrası sonuca göre bu değişikliği yapmak için koz olarak bekletiyor olabilir.

Başbakan Binali Yıldırım’ın Sicil Affı Açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, Sicil Affı Yasası’na yönelik açıklamalarda bulundu. Kendisine yöneltilen bankaların neden uygulamadığına yönelik soruya, Başbakan’ın yanıtı zaman vermek oldu. Sorulan soru için 16 Nisan Anayasa Referandumu’ndan sonra bu konuya kesinlik kazandırılacağını ifade eden Yıldırım, vatandaşı bir nebze olsun rahatlattı.

Kaynak: https://www.kredionline.net/kredi-sicil-affi-uygulanmaya-basladi-mi-hangi-bankalar-uygulamaya-basladi.h391

“Burada beni ilgilendiren ne var?”


“Bunlarda ilginizi çekebilir”

YORUMLAR

Yazıya 3 yorum yapılmış.

Gole maya caliyorlar Nisan 15, 2017

Yani 16 nisanda referandumdan evet çıkarsa gerekeni yapacağız deniyor, peki ya çıkmazsa? Cocuk oyuncagimi bu is, hem yasa cikar şöyle olacak böyle olacak diye millete umut ver sonrada kivir… sırf bu yüzden birçok kişi Hayır verecek!!! Milletin umuduyla oynamayın! !!

Aslı Mayıs 6, 2017

Son bir buçuk yıl kadar bir zamandan beri, bankalardan İhtiyaç Kredisi alamamaktayım. Borçlarım, lüks bir yaşantım olduğu için değildir; ailemizin ihtiyaçları içindir. Üstelik, bu bankaların on- on beş yıllık müşterisiyimdir. Önceleri, aldığım İhtiyaç Kredileri’nin vadeleri azalınca, kalan anapara kısmı yeni alınan krediden düşülen biçimde çözümler uygulanıyordu. Şimdi ne oldu? Merak ediyorum.

hasan durmuş Mayıs 7, 2017

ARKADŞLAR!!!12milyon nerede?Bu kadar insan bir araya gelemiyorsa sesimizi duyuramıyorsak bimere cimere şikayeti yağdıramıyorsak kendimizi sorgulamamız gerekir.Bir elin nesi var iki elin sesi var.Herkes tv veya gazete internet aklımıza ne geliyorsa her yeri hep birlikte ayağa kaldıracak hamleleri yapmalıyız