2017 Berat Kandili Anlam ve Önemi Nedir? Hangi Güne Denk Geliyor

Mayıs 23, 2017, 15:37

Beraat gecesinin önemi nedir ve hangi güne denk gelmektedir. Beraat gecesinin faziletleri nelerdir?

Şaban ayının 15. Gecesi olarak bilinen Beraat Gecesinin dört farklı adı ve anlamı vardır. Bunlardan biri “Leyle-i Mübareka”, “Leyle-i Rahmet”, “Leyle –i Sakk”dır. Her birinin kendine özgü anlamı vardır. Beraat Kandili/ Gecesi bu yıl 10 Mayıs Çarşamba gününe denk gelmektedir. Bu gecede Müslümanlar camilere akın eder ve tesbihat namaz ve Kuran okuyarak mübarek geceyi değerlendirirler.

Beraat kelime olarak kurtulma beri olma anlamına gelmektedir. Peygamber efendimiz bu hususta ; “Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve ‘Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim! Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim! Yok, mu şifa isteyen, şifa vereyim. Yok, mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim” (İbn Mâce, Sünen, “İkâmetü’s-salât”, 191.) demiştir. Rivayetlere göre Beraat gecesinde kılınan tesbihat namazlarında 100 rekât namaz kılma sevabı verilir ve bunun gibi birçok sevaba nail olunabilir.

Beraat gecesi kılınan tesbihat namazının niyeti;

“Yâ Rabbî, niyet ettim senin rızâ-i şerîfin için namaza. Beni afv-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne mazhar eyle. Kasvet-i kalbden, dünya ve âhiret sıkıntılarından halâs eyleyip süedâ defterine kaydeyle, Allâhü Ekber”

Namazda her Fatiha suresinden sonra 10 kere de İhlas suresi okunur ve iki rekatta bir selam verilir bu şekilde 100 rekat namaz kılınır. İstenildiği taktirde her 10 rekatta 100 kere ihlas suresi okunarak 10’ar rekatta namaz kılınabilir.

“Burada beni ilgilendiren ne var?”


“Bunlarda ilginizi çekebilir”

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.