2017 Berat Kandili Hangi Tarihte ve Hangi Güne Denk Geliyor? Berat Kandilinde Ne Olmuştur

Mayıs 22, 2017, 16:52

Berat Kandili her sene Müslüman aleminin önemle ibadet ettiği günler arasındadır. Peki ya 2017'de Berat Kandili hangi güne denk geliyor.

Açıklanan takvime göre Berat Kandili 2017’de 10 Mayıs Çarşamba gününe denk geliyor. Camileri dolduran Müslümanlar yine ellerini Allah’ın merhametine, şefkatine ve sonsuz sevgisine açacak.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) Berat Kandili hadisleri ile bu geceyi müjdelemiştir. Bu gece Allah-u Teala edilen tüm duaları kabul edecek, sıkıntılarınıza derman olacak ve varlığını iman dolu göğsünüzde gani gani hissettirecektir.

KUTSAL GECE

Berat kandili gecesi ne oldu sorusunun cevabını ise Kuran-ı Kerim’in Allah katından ilk defa Hz. Muhammed efendimize indirildiğini söyleyebiliriz. Bu sebeple çok kutsal bir gece olmakla beraber Berat kandili gecesini oruçla geçirenlerin olduğunu söyleyebiliriz.

2. SELİM’DEN BU YANA

Berat Kandili, (Berâet Kandili), Şaban’ın yarısı) İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biridir. Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecesi Berat gecesidir. Osmanlı İmparatorluğu’nda II. Selim’den itibaren minarelerde kandil yakılmasıyla kandil adını almıştır.

Berat (Berâet), Arapça’da temize çıkma anlamına gelir. İslam inancına göre bu gecenin bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle Mübarek Gece; günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle de Berat Gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet Gecesi gibi adlar da verilmiştir.

Bir kısım Müslümanlar bu geceyi ibadet ve taatle geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi olduğuna inanır. Bu konuda İslam peygamberi Muhammed’in bir hadisi vardır:

“Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah-u Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: ‘Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim’ buyurur.” (İbn Mâce)

Ayrıca Berat gecesi, Kur’an-ı Kerim’in Levh-i Mahfûz’dan Dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna “inzâl” denir. Kadir Gecesi’nde ise Peygamber’e ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da “tenzîl” denir.

“Burada beni ilgilendiren ne var?”


“Bunlarda ilginizi çekebilir”

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.