Ana Sayfa / GÜNDEM / 2017 Türkiye Geneli Referandum Anket Sonuçları Gezici – Sonar

2017 Türkiye Geneli Referandum Anket Sonuçları Gezici – Sonar

Türkiye Cumhuriyeti, tarihinin en önemli kararlarından birisini vermek üzere bu Pazar günü sandığa gidiyor. Oy verme yaşına gelmiş herkes 81 ilden kararını vermek üzere oyunu kullanacak. Anayasada köklü değişikliklerin meydana geleceği belli olan referandumda EVET ve HAYIR oyları kullanılacak. Hükümetin sunduğu referanduma yönelik 2 aydır Türkiye genelinde miting ve propaganda çalışmaları yoğun bir şekilde gerçekleştirilmekteydi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan illeri dolaştı, canlı yayında açıklamalarda bulundu, gençlerle buluştu. Öte yandan muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu da referandum öncesi HAYIR kampanyalarını destekledi ve mitingler gerçekleştirdi. Çeşitli araştırma şirketleri ise büyükşehirlerde saha çalışmaları yaptı. Uygulanan anketlere göre hangi oyun çoğunlukta olduğunu ortaya çıkarmaya çalıştı.

GEZİCİ VE SONAR SONUÇLARI

Gezici’nin anket sonuçlarına göre % 53 oranla sandıktan EVET oyu çıkacak. SONAR’ın sonuçlarına bakıldığında ise % 51 oranla HAYIR çıkacak. Tüm anketler için bir kıyaslama yapıldığında ise sonuçlar sıklıkla % 52 – % 55 perdesinde kimi zaman EVET, kimi zamansa HAYIR çıkıyor. Buradan anlaşılan o ki çok kritik bir oylama bizi bekliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir