Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Yapılandırma Kanunu Mecliste

Nisan 19, 2017, 14:10

Maliye Bakanı Ağbal, Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin kanunun mecliste sunulduğunu açıkladı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, ‘’Yeniden Yapılandırma Kanunu’’nun dün akşam meclise gönderildiğini aktardı. Kamu alacaklılarının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili olan bu tasarının 2 Mayıs’ta TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşüleceği aktarıldı.

Mart ayına kadar bütün vergilerin yapılandırmaların yapılacağı Bakan Ağbal tarafından aktarılmıştı. Bu süreçte askerlik para cezalarının da düzenlemeye dahil olduğunun altı çizildi. Yaklaşık olarak 73 milyar liralık borcun şimdilik yapılandırılmasının beklendiği aktarıldı.

Darbe sonrası ekonomi yavaşladı

15 Temmuz gecesi gerçekleşen darbe kalkışması sonrasında ekonominin çok ciddi anlamda zayıfladığına dikkat çekildi. Bu durum da doğrudan şirketlerin borçlarını ödemesine engel oldu.

Ancak şuanda ekonomik anlamda atılan adımlarla birlikte her geçen gün daha hızlı bir büyüme gerçekleşmekte.

Ağbal, bütçede açık hedefinin geçtiğimiz yıl yakalandığını belirtti. Yapılandırmanın bütçe gelirlerine olumlu yönde yansıyacağının altı çizildi. Maliye Bakanlığı olarak da ekonomik anlamdaki büyümenin sonuna kadar destekleneceği vurgulandı.

Yeniden yapılandırma sürecine işlerlik kazandırılmasıyla birlikte en az 4 milyar Türk Lirası gibi bir vergi geliri olacağı belirtildi. Bu yeni yapılandırmanın eski yapılandırmanın takvimini değiştirmeyeceği de belirtilen noktalar arasında.

“Burada beni ilgilendiren ne var?”


“Bunlarda ilginizi çekebilir”

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.