Bankalar sicil affını neden uygulamıyor?

Mart 6, 2017, 20:44

Bir süredir gündemde çok sık konuşulan Banka Sicil Affı tasarısı Resmi Gazete'de yayınlanarak resmiyet kazandı. Ancak bazı bankalar bu yasayı uygulamamakta ısrarcı.

Bankalara olan kredi ve kredi kartı borçları nedeni ile kara listeye girmiş veya girmesine ramak kalmış olanları sevindiren haber, Sicil Affı Yasası TBMM’ye taşınmış ve resmilik kazanmıştı. Halkın kredi borçları nedeni ile bitmek bilmeyen mücadelesinde son yıllarda yaşanan talep yoğunluğuna karşılık kara listedeki kişi sayısının fazlalaşması kredibiliteyi olumsuz yönde etkilemişti. Hükümet ise bu duruma el atarak Sicil Affı çalışmalarına başlamıştı.

Çalışmaları çok hızlı ilerleyen ve kısa sürede TBMM’den geçerek 28 Şubat tarihli Resmi Gazete‘de yayınlanan yasa yürürlüğe girdi ancak bu defa da bankalar bu uygulamayı kullanmama yönünde insiyatif kullandı. Bankalar son dönemlerde ülkenin girmiş olduğu olumsuz ekonomik koşulları dikkate alarak Kara Listesine aldığı ve finansal yönden yetersiz olarak kayıtlarında bulundurduğu riskli kişileri “Risksiz” pozisyonuna taşıyarak kredilendirmeye müsait olarak güncellemek istemedi. Bu kişileri yeniden kredilendirmenin getireceği yüksek riski dikkate alarak uygulamadan kaçınan bankalara ise Başbakan’dan uyarı geldi.

Başbakan, birisi kamu bankası olmak üzere uygulamayı kullanmayan bankalara seslenerek, kanun çıktıysa uygulayacaksınız, uygulamazsanız irade gereğini yapar diyerek düzenlemenin uygulanmasına yönelik baskı içeren bir çağrıda bulundu.

“Burada beni ilgilendiren ne var?”


“Bunlarda ilginizi çekebilir”

YORUMLAR

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Mustafa Karakaya Mart 8, 2017

Öyle seslenmekle olmuyor işte. Bu seslenişler göz boyamakmı yoksa gerçekten samimi bir seslenişi. Eğer samimiyseniz süslenmeyi bırakıp ya içeriği düzenleyin böyle bariz açık bırakmayın yada bankalara uygulama hususunda tebliğde bulunun. Sadece seslenmekle sizi ve yasayı dikkate almadıklarını sizde görüyorsunuz. Oy kullanan da vatandaş, sonuna kadar güvenip inanıp hep mağdur olanda vatandaş. Ne yasayı uygulamayan bankacıların nede seslenip uygulanmamasına bi yatırımda bulunmayan siyasilerin sıkıntısı yok zaten.