Ana Sayfa / EĞİTİM / Bazı Sınavlarda Şehit ve Gazi Çocuklarından Ücret Alınmaması Değişikliği Yapıldı

Bazı Sınavlarda Şehit ve Gazi Çocuklarından Ücret Alınmaması Değişikliği Yapıldı

Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı, şehit ve gazi çocuklarından ücret alınmaması için bir yönetmelik değişikliğine gitti. Eğitime alınacak öğrencilerde aranan şartlarla ilgili usul ve esasları belirleyen yönetmelik değiştirildi.

Ülkemizin güvenliğini sağlamak üzerine görev alan pek çok vatandaşımız bu uğurda şehadet şerbetinden içmekte. Bu süreçte yetkili kurumlarımız da şehit ve gazi çocuk ve yakınlarına gereken hassasiyeti göstermekte. Özellikle de eğitim anlamında verilen geri ödemesiz olan burslarda da büyük imkanlar sağlanıyor.

Ülkemiz için canını dişine takarak savaşan askerlerimizin evlatlarına ve diğer yakınlarına her türlü imkan sağlanmakta. Bugün ise sağlanan bu imkanların yanına bir yenisi daha eklendi. Yapılan bu değişiklik sonucunda bir durumda daha şehit yakınlarına bir ayrıcalık tanındı.

Yeni yönetmelikte hangi kararlar alındı?

“Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Eğitim Merkezi Komutanlığı Temin Yönetmeliği”nde yapılan ve bugün (18 Nisan 2017) yürürlüğe giren değişiklik;

*Subay Eğitim Merkezine (SUEM) ve Astsubay Eğitim Merkezine (ASEM) giriş sınavlarına başvuruda bulunacak adaylardan sınav ücreti alınmasına,

*Alınacak ücretlerin, Jandarma Ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Döner Sermayesi İşletmesi Müdürlüğü hesabına yatırılmasına,

*Sınavlara girecek olan şehit veya gazi eş ve çocuklarından sınav ücreti alınmamasına,

*Alınacak sınav ücretinin ne kadar olacağının Jandarma Ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı tarafından belirlenmesine hükmediyor.

JANDARMA VE SAHİL GÜVENLİK AKADEMİSİ BAŞKANLIĞI EĞİTİM MERKEZİ KOMUTANLIĞI TEMİN YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK MADDE 1 – 8/11/2016 tarihli ve 29882 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Eğitim Merkezi Komutanlığı Temin Yönetmeliğine 47’nci maddeden sonra gelmek üzere aşağıdaki 47/A maddesi eklenmiştir.

“Sınav ücretleri MADDE 47/A – (1) SUEM ve ASEM için başvuruda bulunan adaylardan Başkanlıkça belirlenen miktarda sınav ücreti alınır. Ücretler Başkanlık Döner Sermayesi İşletmesi Müdürlüğü hesabına yatırılır. Şehit veya gazi eş ve çocuklarından sınav ücreti alınmaz.”

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini İçişleri Bakanı yürütür.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir