Berat Kandilinde Hangi Namaz Kılınır? Hangi Dualar Okunur

Mayıs 22, 2017, 16:51

Müslüman vatandaşlarımızın çok büyük bir önemle her yıl oruç tuttuğu Berat Kandili'nde hangi namaz kılınır? Berat Kandili'nde hangi dualar okunmalıdır?

Ramazanın habercisi olan Berat Kandili, her yıl Ramazan’ın müjdesini vermektedir. Bütün herkes için bir yenilenme gecesi olan Berat Kandili, iyiliği ve güzelliği öğretir.

Aynı zamanda kötülük, zulüm, haksızlık ve adaletsizlikten de uzak durulmasını gösterir.

Berat kandilinde hangi dualar okunur?

Berat kandilinde kılınması tavsiye edilen 100 rekatlık Hayır Namazı’dır. Bu namazı kılan kimse o sene ölürse şehitlik mertebesine erişir. Namaza niyet etmek için;

“Ya rabbi , niyet ettim rızâ-yı şerifin için namaza. Beni afv-ı ilâhîne , feyz-i ilâhîne mazhar eyle. Kasvet-i kalbden , dünya ve ahiret sıkıntılarından halas eyleyip, süedâ defterine kaydeyle”

Namaz sırasında her Fatiha’dan sonra 10 kere İhlas suresi okunur. İki rekatta bir selam verilir ve toplam 100 rekate tamamlanır.

Namazdan sonra ise Namazdan sonra ; Allâhü Teâlâ’nın “Hû” ism-i şerîfinin ebced hesabına göre değeri 11’dir. Resûlullâh Efendimiz’in isimlerinden “Tâhâ”nın ebced hesabıyla değeri 14 olduğu için aşağıdaki 11 şey 14 kere okunur. Bunlar;

1.İstiğfar:

2.Salevat-ı Şerife (Allâhümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed)

3.Fatiha-i Şerife

4.Ayet’ül-Kürsî

5.Tevbe Sûresinin son 2 ayeti besmele ile. (Lekad câeküm)

6. 14 kere Yâsîn, Yâsîn … dedikten sonra 1 Yâsîn-i Şerîf.(Yâsîn-i Şerîf’te 7 zahiri, 7 batini “Mübîn” vardır. Böylece o da 14 olur.)

7.İhlas-ı Şerif

8.Felak Sûresi

9.Nâs Sûresi10. “Sübhânallâhi ve’l-hamdü lillâhi velâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Velâ havle velâ kuvvete illâ billâhi’l-aliyyi’l- azîm.” duası 14 kere.

11.Salevat-ı Şerife 14 kere okunur ve dua edilir.(Allâhümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed).

“Burada beni ilgilendiren ne var?”


“Bunlarda ilginizi çekebilir”

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.