Ana Sayfa / EKONOMİ / Borçların Yeniden Yapılandırması Kanunu Neleri Kapsıyor? Ne Zaman Çıkar?

Borçların Yeniden Yapılandırması Kanunu Neleri Kapsıyor? Ne Zaman Çıkar?

Geçtiğimiz günlerde Bayburt’ta bir açıklama yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal vergi borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda önemli noktalara değindi. Vatandaşların üzerinde yük niteliği taşıyan borçların yeniden yapılandırılması için Bakanlık gerekli adımları atıyor. Bunun için yaptığı açıklama herşeyin özeti olarak gösteriliyor.

Borçların Yapılandırılması

Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal, yapılandırma bekleyen borçluların gözü kulağı oldu.

Bakan Naci Ağbal 7 milyon 200 bin borçlu vatandaşı ilgilendiren gerekli açıklamayı yaptı. İşte borçluları ilgilendiren önemli açıklama;

“En son yapmış olduğumuz yeniden yapılandırma kanunu 2016 Haziran ayına kadar olan vergi ve pirim borçlarını kapsıyordu. O tarihten sonra biliyorsunuz Temmuz ayında alçak bir darbe girişimi bu ülke yaşadı. Ekonomide tabi bir miktar yavaşlama oldu. Bu da mükelleflerimizin özellikle 2016’nın ikinci yarısında vergi ve pirim ödemeleri kabiliyetlerini bir miktar aşağı çekti ve burada da yapmış olduğumuz değerlendirmede ekonomiye bu yolla da destek olmak amacıyla da yeniden yapılandırma süresini 2016 Haziran’ından 2017 Mart sonuna çekmek istiyoruz. Bu konuyla ilgili de çalışmalarımızı sayın başbakanımıza arz ettik. Kendilerinin tensipleri ve talimatlarıyla kanun tasarısını arkadaşlarımız hafta sonu hazırladılar inşallah hızlı bir şekilde onu da meclise göndereceğiz. Vergi gelirlerinde yaklaşık 7 milyon 200 bin vatandaşımızı ilgilendiren yeni bir yeniden yapılandırma yapmış oluyoruz” dedi.

Maliye Bakanı verdi borçlarının yeniden yapılandrıılması için gereken zamanın bu yıl içerisinde yapıplacağını da sözlerine ekledi. 

Ayrıca Bakan Ağbal 2017 yılı içerisinde toplam 47 milyar lira tutarındaki erdi alacakalrını yapılandırarak vatandaşların üzerinden bu yükü kaldıracaklarını söyledi. 

Borçalr için çıkarılan bu kanunla milyonlarca vatandaşın yüklü miktardaki borcu yeniden yapılandırılacaktır. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir