Ana Sayfa / SİYASET / CHP Referadum Seçiminin İptali İçin AYM’ye Gidiyor

CHP Referadum Seçiminin İptali İçin AYM’ye Gidiyor

16 Nisan Pazar günü Türkiye sandık başına giderek anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi için oyunu kullandı. Ancak sandıklar sayılmaya başlayınca YSK tarafından bir açıklama geldi. YSK, mühürsüz oyların sayılabileceğini söyledi.  Buna bağlı olarak YSK’nın açık oy sayımı kuralını çiğnediği iddia edildi.

Buna bağlı olarak CHP referandum seçiminin iptali için AYM gitmeye hazırlanıyor.

CHP’YE AYM Yolu Gözüktü.

CHP Grup Başkanvekili Bülent Tezcan referandum seçimlerine dair bazı önemli açıklamalarda bulundu.

“İçişleri Bakanı, vatandaşların sandık alanında bulunamayacağını söylemiştir. Ama temsilcimiz YSK’ya bakanlığın böyle bir yetkisinin olmadığını ve sayımın vatandaşlara açık olması gerektiğinin anayasal hak olduğunu söylemiştir. YSK, bakanın açıklamasına gülüp geçmiştir. Ancak sayım başladığı andan itibaren Türkiye’nin her yerinden gizli sayım yapıldığı ve vatandaşların sayım alanlarına izlemek için sokulmadığı şikayetleri gelmiştir. 19 ayrı şikayeti size gösterebilirim. YSK’ya itirazlar da bulunduk. Saat 17.21 itibarıyla şimdi burada gördüğünüz kısa mesajla YSK tarafından seçim kurullarına gönderilmiştir; sayım döküm işlemlerini siyasi parti müşahitlerinin ve o sandıkta yer alan seçmenlerin izlemesi gerekmektedir.”

“YSK, güvenli bir seçim yapmamamıştır. YSK’nın görevi seçimlerin yatgı, gözetim ve denetimi altında yapılmasını güvence altına almaktır. YSK, referandumun iktidar gözetimi altında yapılmasının aracı olmuştur” dedi.

CHP seçim sonuçlarının gerçeği yansıtmaması ve şaibeli oy pusulalarınında sayıldığı sebebiyle şikayetlerini AYM’ye götüreceklerini açıkladı.  Anayasa mahkemesinden sonra gerekirse AİHM’e taşıyacaklarını belirttiler.

CHP referandum’un gizli oy sayım ilkesinin ihlal edildiğini ve bu durumun tarihte kara leke olarak anılacağından bahsetti.

YSK’ya itirazlar gittikçe artmaktadır. YSK’nın referandum için kullanılan oyların doğruluğunu kanıtlayamadığından dolayı  tepki görmüştür. CHP ise işi resmiyete dökerek gerekli tüm işlemleri yapacaklarını bildirdi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir