Ana Sayfa / GÜNDEM / CHP Referandum İptali İçin AYM ve AİHM’e Gitme Kararı Aldı

CHP Referandum İptali İçin AYM ve AİHM’e Gitme Kararı Aldı

AK Parti Hükümeti bir süredir anayasa değişikliği için kolları sıvamış durumdaydı. Değişikliğin ise halk çoğunluğu ile onaylanması gerektiğinden bu işlem referanduma taşındı. 16 Nisan’da tüm Türkiye seçim sandıklarına gitti ve milyonlarca seçmen oy kullandı. Anayasanın değiştirilmesi ve başkanlık sisteminin getirilmesi için yapılan seçimlerde sandıklar aynı gün saat 17:00’da kapandı.

Kısa bir süre sonra ise sandık sayımları başladı ve sandıktan çıkan sayım sonucu EVET oldu. Bu halde referandum oylaması resmi olarak Anayasa’nın değiştirilmesi yönünde sonuç verdi. Ancak ortada bir karmaşa oluştu. Mühürsüz oy zarflarının gündeme gelmesi ile birlikte Cumhuriyet Halk Partisi ayaklandı. Halkın bir kesimi EVET oyu çıkmasını kutlarken, CHP’li yetkililer yasal anlamda bu konunun mahkemeye taşınması kararını aldı.

CHP AYM VE AİHM’E GİDİYOR!

Referandum sonrasında şaibeli olduğu iddia edilen olaylar yargıya taşınıyor. Cumhuriyet Halk Partisi yönetimi Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne referandumun iptal edilmesi için resmi başvuruları başlattıklarını dile getirdi. AK Parti cephesinde ise bu sürece ilişkin açıklama gelmezken Yüksek Seçim Kurulu’nun mühürsüz oy zarflarının geçerli olduğunu ilan etmesi olaylara damga vurdu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir