Ana Sayfa / YAŞAM / Fitre Kime Verilir? 2017 Fitre Miktarı Ne Kadar? Sadaka-i Fıtır Hükmü Nedir

Fitre Kime Verilir? 2017 Fitre Miktarı Ne Kadar? Sadaka-i Fıtır Hükmü Nedir

2017 Fitre miktarı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlendi. Her yıl ekonomik koşullar göz önüne alınarak, bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacının hesaplanarak fitre miktarı belirlenir. Ramazan ayı içerisinde arefe gününe kadar  fitre’nin verilmesi gerekir.

2O17 Fitre Miktarı Nedir? Fitre Kimlere Verilir ?

Fitre, anneye, babaya ,toruna, dedeye, büyükanneye, evlada, hanıma ve kafire verilmez. Yani bakmakla yükümlü olduğumuz kişilere fitre veremeyiz. Fakir olmak şartı ile halaya, amacaya, dayıya, teyzeye fitre verilebilir. Ayrıca kayınpedere, kayınvalideye, geline damada ve üvey çocoğa da fitre verilebilir. 

 Bazı ibadetlerin yapılamaması yada yapılması sırasında birtakım kusurların işlenmesi halinde ödenmesi gereken mali yükümlülüğe “fitre” denir. İhtiyarlıllık yada  şifa olmayan bir hastalık sebebiyle oruç tutamayan kimseler bir sadaka-i fıtır kadar fidye verirler. Bir Sadaka-i fıtır bir günlük belirlenen fitre miktarıdır.Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı’nca 2016 yılı sadaka-i fıtır miktarı en düşük 15 TL olarak belirlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir