Hıdırellez dileği günah mıdır?

Mayıs 23, 2017, 15:35

Türkiye'de yoğun bir şekilde kutlamaları yapılan ve çeşitli etkinliklerle gündem gelen Hıdırellez yarın gerçekleşecek. Vatandaş ise Hıdırellez dileği dünah mıdır merak ediyor.

Hıdırellez, popüler anlamı ile bolluk ve bereketin sembolü olan bir kutlama günüdür. Bugün de dilekler tutularak çeşitli aktiviteler gerçekleştirilir. Batıl olduğu yaygın olarak kabul ediliyor olsa da Hıdırellez etkinlikleri önemli bir kültürel sembolizme sahiptir. Ateş üstünden atlama, toprağa resim çizme, gül dibine dilek ekme, karınca yuvasından toprak alıp evin etrafına dökme gibi sembolik fiiller gerçekleştirilmektedir. Bu inanışın ise insanların kafasında yarattığı bir ikilik söz konusudur. Hıdırellez dileği tutmak günah mıdır konusu da bu ikiliği meydana getiren temel sorunsaldır.

GÖRÜŞ AYRILIKLARI MEVCUT

Bazı din alimleri bu konuda gerçekleştirilen etkinliklerim sembolik bir ibadet arzusu olarak görülmesini bu nedenle de günah olmadığını savunmaktadır. Bu bakış açısına göre yapılan tüm etkinlikler yalnızca kültürel bir zeminden gelmektedir. Öte yandan bazı alimler ise dilek ve temennilerin yalnızca Allah’tan talep edilmesi gerektiğini ve bu davranışların günah olduğunu öne sürmektedir.

“Burada beni ilgilendiren ne var?”


“Bunlarda ilginizi çekebilir”

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.