Ana Sayfa / EKONOMİ / İşsizlik Maaşı Şartları Neler?Nasıl Alınır? İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik Maaşı Şartları Neler?Nasıl Alınır? İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İŞKUR tarafından sağlanan ve iş akdi feshedilen işsiz kişilere, aylık olarak olarak sağlanan ödeneğe işsizlik maaşı denir. Çok sayıda işsiz vatandaşa bu ödeneği sağlayan İŞKUR resmi web sitesi üzerinden yapmış olduğu açıklama ile işsizlik maaşı alma şartlarını ve nasıl alınacağını duyurdu. Her yıl çok sayıda vatandaşın başvuruda bulunduğu işsizlik maaşı, 2017 yılında yapılan düzenlemeler ile bu yıl da İŞKUR tarafından vatandaşa ödenmeye devam ediyor.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İŞKUR resmi sitesinde yaptığı açıklamada işsizlik maaşı almak için ön koşul olarak, en az 120 günlük prim ödemesinin zorunluluğunu duyurdu. Bu zorunluluğa göre işsiz bırakılan kişi, işten ayrılmadan en az 120 gün öncesine ait prim ödemesini yapmış olmalı. Ayrıca işten çıkarılan kişinin 30 gün içerisinde herhangi bir İŞKUR birimine ya da kurumun web sitesi üzerinden işten ayrıldığını da bildirmelidir. Bu işlemleri gerçekleştiren kişilerin başvuru şartlarına uygun olması durumunda ise işsizlik maaşı ödemeleri onaylanmaktadır.

İşsizlik Maşına Başvuru Şartları Nelerdir?

İŞKUR tarafından sağlanan işsizlik maaşına başvuruda bulunmak isteyen kişiler, kurumun resmi sitesi üzerinden yayınladığı başvuru şartlarını yerine getirmek zorundadır. Bahsedilen başvuru şartlarının en önemlisi kişinin kendi insiyatifi dışında bir nedenle işten çıkarılmış olma durumudur. Bunun yanı sıra işten çıkarılan kişi, çıktığı tarih itibariyle maksimum 30 iş günü içerisinde kuruma işsizlik bildirimi yapmalıdır. Tüm bunları sağlayan kişiler ise son 3 yılda totalde en az 600 gün prim ödemesi yaptığı takdirde, İŞKUR’dan bu maaşı alabilmektedir.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

2017 Yılı itibariyle işsizlik maaşına yönelik yapılan çalışmalarda, asgari ücretteki artış nedeniyle, işsizlik maaşında da bir miktar artış oldu. Geçtiğimiz yıl ödenen işsizlik maaşının alt sınırı 659 türk lirasıyken, 2017 yılında 710 türk lirasına yükselmişti. Söz konusu maaşın üst sınırında da görülen artış ise 1.318 türk lirasından, 1.421 türk lirasına yükseldi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir