Ana Sayfa / YEREL / İstanbul ulaşım sistemlerinde dünyaya örnek olacak

İstanbul ulaşım sistemlerinde dünyaya örnek olacak

İstanbul son zamanlarda üstünde durduğu ulaşım sistemlerinde dünyaya örnek olacak. Bu anlamda gerçekten oldukça büyük projeler ortaya çıkıyor. Şehrin sürekli artan trafiğini hafifletmek amacıyla ortaya çıkan trafik gerçekten bizleri çok şaşırtıyor diyebiliriz çünkü trafik mesafeleri her geçen gün uzuyor. Bugün köprüye 2 dakika kala başlayan trafik artık yarım saat kala başlıyor. Yani trafik her geçen gün artıyor ve hükumet bu alanda önlemler alıyor. Trafik çilesini ortadan çıkarmak için gerçekten oldukça büyük önlemlerin ortaya çıktığını söylemek gerekiyor.

Yavuz Sultan Selim köprüsü açıldı ve önümüzdeki ay dünyada bir ilk olan Avrasya Tüneli hizmete açılacak. Böylece trafiğin biraz olsun rahatlayacağı düşünülüyor. Denizin altından geçen tünelin gerçekten oldukça büyük bir proje olduğunu ve ulaşımda çığır açacağını söylemek gerekiyor. Dünya artık Türkiye’ye bakarak ilerliyor diyebiliriz. Bu anlamda toplu taşımada oldukça büyük yenilikler ortaya çıkıyor. Bugün trafikten etkilenmeyen metrobüsler var ve ilerleyen yıllarda artık her ilçenin kendine özel bir metro hattı olacak. Anadolu Yakası için ise Kadıköy metro hattı ana hat olacak.

İSTANBUL’UN TRAFİĞİ ORTADAN KALKACAK

Bu durumun akabinde ayrıca söylemek gerekiyor ki toplu taşıma anlamında yine dünyada bir ilk olacak. Her tarafa metro yapılıyor ve ilerleyen yıllarda artık toplu taşıma kullanan insanların trafikle alakası tam anlamıyla sıfır olacak. Yerin altından gitmek istemeyenler ise elbette otobüsle seyahat etmeye devam edecekler ama trafiğin yine de çok büyük bir seviyede düşüş yaşayacağını düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir