Anasayfa / Gündem / KYK borçları silinecek mi? İYİ Parti’den borçların silinmesi ile ilgili bir kanun teklifi

KYK borçları silinecek mi? İYİ Parti’den borçların silinmesi ile ilgili bir kanun teklifi

TBMM yeni yasama dönemi 1 Ekim 2019 Salı günü saat 15.00’te yapılan ilk toplantıyla başladı. İYİ Parti’den KYK borçlarının silinmesi ile ilgili kanun teklifi komisyona sunuldu. Teklifi veren isim İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu oldu.

TBMM yeni yasama dönemi 1 Ekim 2019 Salı günü saat 15.00’te yapılan ilk toplantıyla başladı. İlk Genel Kurul tamamlandıktan sonra Meclis’te kanun teklifleri açıklandı. Açıklanan kanun tekliflerinin arasında en fazla rağbet gören teklif İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu’nun KYK kanun teklifi oldu.

Teklif komisyona geldi

Ağıralioğlu’nun hazırlamış olduğu kanun teklifi Plan ve Bütçe Komisyonuna getirildi. ‘’Yükseköğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’’ başlığı altında sunulan kanun teklifi; öğrenim kredisi veya katkı kredisi almış ve borçları muaccel olan kişilerin borçlarının silinmesini amaçlamaktadır.

Tavsiye :  Güz Masalı 30. Bölümünde Neler Oluyor?

Şuanda ne olacak?

Milli Eğitim Komisyonu’ndan Plan ve Bütçe Komisyonuna gönderilen teklif, Milli Eğitim Komisyonuna teslim edilecek. İlgili hüküm komisyonda kabul edilirse Meclis Başkanlığına sunulacak.

KYK borcu olanlara dikkat

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, KYK borçlarına ilişkin İYİ Partili İsmail Koncuk’un soru önergesine yanıt verdi. Kasapoğlu, bakanlıktan öğrenim kredisi alan öğrenciler borçlarını öğrenim gördüğü okulun normal öğretim süresi itibariyle iki yıl sonra başlayacak. Kredi alınan süreçte ve aylık dönemler halinde ödenmesi gerekmektedir.

Öğrenim kredisi almış öğrenciler sigortalı işe girinceye dek kredi borcu ödeme zorunluluğu yoktur. Vatani görevini yerine getiren borçluların borçları da durumlarını belgelemeleri halinde askerlik tamamlanıncaya dek ertelenir. Kasapoğlu, vatandaşların sigortalı bir işe başlayıncaya kadar borcunu erteleyebileceğini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir