Anasayfa / Gündem / Kadın Golbol milli takımımız bir kez daha olimpiyat şampiyonu oldu

Kadın Golbol milli takımımız bir kez daha olimpiyat şampiyonu oldu

Paralimpik Oyunları devam etmektedir. Kadın Golbol milli takımımız finalde ABD ile karşılaştı. Milli takımımız ,ABD’yi yenerek olimpiyat şampiyonu oldu. Golbol oyununun ne olduğu araştırılmaktadır. Golbol oyunu nedir,nasıl oynanır? Bu haberimizde Kadın Golbol milli takımımızın galibiyeti ve Golbol oyununa ilişkin detayları sizler için derledik. İşte Kadın milli takımımızın şampiyonluğu ve Golbol oyununun detayları…

Türkiye Tokyo’da bir altın madalya daha kazandı. Kadın Golbol milli takımımız Paralimpik Oyunları’nda ABD takımını mağlup ederek üst üste ikinci kez olimpiyat şampiyonluğunu kazandı.Unvanını koruyan kadın milli golbol takımı, 2016 Rio Olimpiyatları’nın ardından 2020 Tokyo şampiyonluğunu kazandı.

Golbol oyunu

Kadın milli takımımız  ABD’yi 9-2 yenerek altın madalyanın sahibi oldu. Golbol, görme engelliler için tasarlanmış bir takım sporudur. Avusturyalı Hanz Lorenzen ve Alman Sepp Renidle tarafından 1946’da savaşta kör olan gazileri rehabilite etmek  için icat edildi. 1976 yılında Kanada’da düzenlenen Yaz Paralimpik Oyunları’nda Golbol ilk kez dünyaya tanıtılmış ve ilk kez 1980 Yaz Paralimpik Oyunları’nda programa eklenmiştir. O zamandan beri tüm Paralimpik Oyunlarda ve diğer şampiyonalarda oynandı. İlk Dünya Golbol Şampiyonası 1978’de ve daha sonra her dört yılda bir Avusturya’da yapıldı.

Golbol nasıl oynanır?

Oyunda ikişer takım ve her takımda üçer oyuncu bulunur. Dikdörtgen biçimde olan jimnastik salonu sahasında oyun gerçekleşir. Takım oyuncuları kendi sahasında hareket edebilir. Elle hissedilebilecek çizgiler sayesinde oyuncular yönlendirilir. Oyunda zilli bir top vardır. Top yere temas etmelidir. Top havadan gittiği zaman faul olmaktadır. 50 dakika süren oyunda daha fazla gol atan takım oyunu kazanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir