Kredi Notu Nasıl Hesaplanır? Neler Etki Eder

Nisan 19, 2017, 11:36

Bankalardan kredi alırken bize olan güvenilirliği ortaya koyan kredi notumuz oldukça önemlidir. Kredi notunun nasıl hesaplanacağı ise merak ediliyor.

Bir bankadan finansman ihtiyacımızı karşılamak üzere kredi talebinde bulunduğumuzda banka ilk olarak bize neden güven duyması gerektiğini araştıracaktır. Özellikle yüksek meblağlarda bir nakit için kredi talep ediyorsak banka bizim kredi notumuzu inceleyecektir. Kredi notumuz bizim önceki kredi kartı ve nakit harcama alışkanlıklarımızı ortaya koyan bir puandır. Bu puanı iyi bilmek ve artış ve azalışlarını dengeli olarak yönetmek gereklidir. Aksi takdirde bankalardan kredi alamayacak duruma gelebilir ve kara listeye düşebiliriz.

KREDİ NOTU NASIL HESAPLANIR

Kredi notunu etkileyen çok sayıda faktör olduğundan hazır bir denklemi söz konusu değildir. Bu notu belirleyen etmenler temel olarak nakit girişlerimiz, nakit çıkışlarımız, kredi, fatura ve benzeri ödemelerimizdeki düzenliliğimiz ve gecikmelerimizdir.

Bankalar bizim nakit girişlerimizi ve çıkışlarımızı otomatik olarak görebildiğinden puanımızın hesaplanması ve mal varlığımızın kontrol edilmesi çok kolaydır. Kredi notunuzun kaç olduğunu öğrenmek istiyorsanız şahsi bir hesaplama yapmak yerine FinDeks gibi araçlardan faydalanabilirsiniz.

“Burada beni ilgilendiren ne var?”


“Bunlarda ilginizi çekebilir”

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.