Ana Sayfa / EĞİTİM / Liseye Girişte Yüzde 5’e Girme Şartı İstenecek

Liseye Girişte Yüzde 5’e Girme Şartı İstenecek

Liseye giriş sınavı olarak bildiğimiz TEOG sınavı geçtiğimiz günlerde kalkmıştı. TEOG sınavı yerine ise yeni bir sistem henüz gelmiş değil. Öğrenciler ve veliler merakla yeni sistemi beklemektedirler.

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş’un 18 ekim tarihinde (dün) yaptığı açıklama şöyle ” işler yolunda yürüyor, bugün yarın en geç bir hafta içinde yeni sistem açıklanır. Biraz sabır.” açıklamasında bulundu.

Kulislerde gezen dedikodulara göre üç sistem hakkında konuşuluyor ancak bu üç sistemde sır gibi saklanıyor.

Ağırlık kazanan sistemin ise şöyle olacağı konuşuluyor; Seçilmiş ve Türkiye’nin ileri gelen liselerine girişte bir sınav düzenlenecek bu kısımda merkezi sistemden vazgeçilmiş değil. Bu sınava ise %5 lik dilime giren öğrenciler girebilecek. %5 ‘lik dilime giren öğrenciler ise yaklaşık olarak 60.000 öğrenciye tekabül ediyor.

%5’lik dilime giren öğrenciler ise şöyle seçilecek ;

Tam olarak kesin olmamakla birlikte ”Ortaokul Puanı” adı altında bir puana göre seçilecek. Puanın hesap aldığı iki değer olacak. Bunlardan birincisi öğrencinin 5,6,7 ve 8. sınıfta okulda ki derslerinin notlarına göre belirlenecek bir puan olacak. Bu puana öğrencinin 5.sınıftaki notlarının %10’u diğer sınıflarındaki notlarınında %30’u alınarak hesaplanacak. İkinci değer ise öğrencinin sosyal gelişim puanı olacak. Sosyal gelişim puanı öğrencinin 5,6,7,8. sınıflarında ki bilimsel, sosyal, sanatsal etkinliklerden gelecek.Ortaokul puanının oluşmasında öğrencinin ders notları %70 etkili iken sosyal etkinlik puanı %30 etkili olacak.Yapılacak bu işlemlere göre %5 lik dilime giren öğrenciler belirlenecek. % 5’lik dilime giren öğrencilerin yerleştirme puanlarında ise yine iki değer kayda alınacak bunlardan biri öğrencinin ortaokul puanı bu puanın % 30’u alınacak, diğer ise öğrencinin gireceği sınav puanı bu puanında % 70’i alınalarak bir yerleştirme puanı belirlenecek.

Yüzde 5’lik dilime giren öğrencilerin haricinde ki öğrenciler ise adrese  dayalı olarak yerleştirilecek. Adrese dayalı yerleştirmede ise bölgeler belirlenecek ve hangi bölgeye hangi okullar düşüyorsa öğrenciler bu şekilde tercihte bulunarak okullara kayıt olacaklar. 

Kaynak : https://www.tumhaber.com/egitim/liseye-giriste-tercih-icin-yuzde-5-kriteri-esas-alinacak-h353.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir