Miraç Kandili Anlam ve Önemi Nedir? Hangi ibadetler yapılır?

Nisan 18, 2017, 04:14

Müslümanlar için kutsal günlerden biri olan Miraç Kandili'nin yaklaşmasıyla bu özel günün anlam ve önemi üzerine birçok müslüman, bu geceyi ibadet ederek geçirecek.

Müslümanlar için ayrı bir anlam taşıyan üç ayların başlamasının ardından, bu aylar içerisinde bulunan Miraç Kandili’ne sayılı günler kaldı. Hicri Takvim’e göre bu yıl 22 Nisan’ı 23 Nisan’a bağlayan gece olan Miraç Kandili, Recep ayının 27. gününe tekavül ediyor.

Miraç Kandili’nin Anlam Ve Önemi Nedir?

Üç aylardan Recep ayının 27. günü olarak kabul edilen Miraç Kandili’nin Müslümanlar için Müslümanlar için farklı bir anlam ve önemi bulunmaktadır. Hz. Muhammed (S.A.V) peygamberliğinin 12. yılında bu günde göğe yükselmiştir. Rivayetlere göre bu gecede göğün 8 kat üzerine yükselen peygamber efendimiz, Müslümanlar’a bu gecede ibadet etmeyi ve dua etmeyi öğütlemiştir.

Miraç Kandili’nde Hangi İbadetler Yapılır?

2017 Yılı için 22 Nisan Cumartesi gününü, 23 Nisan Pazar gününe bağlayan gece gerçekleşecek Miraç kandili için Müslümanlar, bu geceyi ibadet ederek geçirmektedir. Hadis-i Şerif’lerde yer alan ifadelere göre bu gecede, Müslümanlar’ın yaptığı ibadetler ve dualar asla geri çevirilmez. Bu önemli gecede Müslümanlar ise bol bol tövbe edip dua ederken, sabaha kadar ise namaz kılıp, Kur’an-ı Kerim okurlar.

 

 

“Burada beni ilgilendiren ne var?”


“Bunlarda ilginizi çekebilir”

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.