Ana Sayfa / YAŞAM / Miraç Kandili Anlam ve Önemi Nedir? Hangi ibadetler yapılır?

Miraç Kandili Anlam ve Önemi Nedir? Hangi ibadetler yapılır?

Müslümanlar için ayrı bir anlam taşıyan üç ayların başlamasının ardından, bu aylar içerisinde bulunan Miraç Kandili’ne sayılı günler kaldı. Hicri Takvim’e göre bu yıl 22 Nisan’ı 23 Nisan’a bağlayan gece olan Miraç Kandili, Recep ayının 27. gününe tekavül ediyor.

Miraç Kandili’nin Anlam Ve Önemi Nedir?

Üç aylardan Recep ayının 27. günü olarak kabul edilen Miraç Kandili’nin Müslümanlar için Müslümanlar için farklı bir anlam ve önemi bulunmaktadır. Hz. Muhammed (S.A.V) peygamberliğinin 12. yılında bu günde göğe yükselmiştir. Rivayetlere göre bu gecede göğün 8 kat üzerine yükselen peygamber efendimiz, Müslümanlar’a bu gecede ibadet etmeyi ve dua etmeyi öğütlemiştir.

Miraç Kandili’nde Hangi İbadetler Yapılır?

2017 Yılı için 22 Nisan Cumartesi gününü, 23 Nisan Pazar gününe bağlayan gece gerçekleşecek Miraç kandili için Müslümanlar, bu geceyi ibadet ederek geçirmektedir. Hadis-i Şerif’lerde yer alan ifadelere göre bu gecede, Müslümanlar’ın yaptığı ibadetler ve dualar asla geri çevirilmez. Bu önemli gecede Müslümanlar ise bol bol tövbe edip dua ederken, sabaha kadar ise namaz kılıp, Kur’an-ı Kerim okurlar.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir