Miraç Kandili Gecesi Ne Oldu Bu gece Neden İbadet Ederiz

Nisan 23, 2017, 21:37

Miraç Kandili Müslümanların en muhterem geceleri arasında yer alır. Bunu ikinci kadir gecesi olarak tanımlanmasından anlamak mümkündür. Peki ya Miraç kandili neden kutlanır? Miraç kandilinde Hz. Muhammed(s.a.v.) ne yaptı?

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed(s.a.v.) Kabe’de oturduğu esnada Miraç gecesi olarak anılan bu müstesna zamanda Cebrail onu ziyaret eder. Onun kalbini imanla doldurduktan sonra Burak isimli bembeyaz binekle beraber Mescidi Aksa’ya giderler.

Gayet uzun bir mesafe olmasına rağmen kısa sürede Mescidi Aksa’ya vardıktan sonra ise fezanın sınırlarına doğru yolculuk başlar. 1.kat semanın sınırlarında Hz. Adem ile karşılaşan peygamberimiz 7. kata vardığında Hz. İbrahim ile karşılaşır.

ARŞA ÇIKTI MI?

Miraç kandili neden kutlanır sorusunun cevabını ise ilimciler peygamber efendimizin arşa ulaşması olarak nitelendiriyor. Öyle ki Sidretül Münteha’ya kadar uzanan bu yolculukta melekler, cennet, cehennem, Arş-ı Ala, Kab-ı Kavseyn ve sonucunda Cemalullah ile yüz yüze gelmiştir. Bu sebeple İslam aleminin en önemli gecelerinden birisi Miraç kandili olarak kutlanır.

“Burada beni ilgilendiren ne var?”


“Bunlarda ilginizi çekebilir”

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.