Miraç Kandili Namazı Kaç Rekattır? Hacet Namazı Nasıl Kılınır

Haziran 2, 2017, 17:12

Miraç Kandili namazı kaç rekattır? Hacet namazı nasıl kılınır? 3 aylarda neler yapılmalıdır?

29 Mart 2017 tarihinde Üç Aylar başladı. Sırasıyla Recep, Şaban ve Ramazan aylarında Kandil Namazının kaç kaç rekat olduğu ve Hacet Namazının nasıl kılındığı soruldu.

Hacet Namazı, iki, dört, ya da on iki rekat şeklinde kılınabiliyor. Öncelikle namaz kılacak kişi ilk rekatta Fatiha okuduktan sonra, üç defa Ayetel-Kürsi okuyacak. Daha sonra ise diğer rekatlarda ise Fatiha’dan sonra İhlas, Felak ve Nas sureleri okunacak.

Hacet namazı bitince ise Allah’a hamd ve sena, Resulalah’a salat ve selamdan sonra, peygamberlerin duaları eklenir. Bir hacet duasının sünnet olduğu ise unutulmamalı. Hacet duası okunduktan sonra bir ihtiyaç için dilekte bulunulur.

Üç aylarda hangi ibadetler yapılmalı?

Bu aylar dua ve tövbelerimizin kabul edilme ümidini daha fazla hissedeceğimiz aylardır. Recep Ayı ile başlayan, Şaban ile devam eden ve Ramazan Ayı ile sona eren üç ayları dualarla ibadetlerle geçirmek çok önemlidir.

– Kur’an-ı Kerim okunmalı, okuyanlar dinlenmeli, uygun mekânlarda Kur’an ziyafetleri verilmeli, Kelamullah’a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

– Peygamber Efendimize (s.a.s.) salât ve selâmlar getirilmeli, O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

– Tefekkürde bulunulmalı, “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

– Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı, gönüller alınmalı, kederli yüzler güldürülmeli.

– Günahlara samimi olarak tövbe ve istiğfar edilmeli, idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamette bulunulmalı.

– Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı, vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.

– Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.

-Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli, iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.

– Hayattaki manevî büyüklerimizin, hocalarımızın, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, mesaj yahut e-mail çekerek tebrik edilmeli, duaları istenmeli.

-Başta bütün insanlık olmak üzere kendimize ve sevdiklerimize mümkün mertebe ismen dualar etmeli.

“Burada beni ilgilendiren ne var?”


“Bunlarda ilginizi çekebilir”

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.