Ana Sayfa / EKONOMİ / Rusya Türkiye’den 500 Milyon Dolarlık Domates Alımını Durdurdu

Rusya Türkiye’den 500 Milyon Dolarlık Domates Alımını Durdurdu

Rusya’nın domatese uyguladığı ambargo devam ediyor. Ülkemizden Rusya’ya ihraç edilmekte olan domates yaşanan diplomatik krizler sebebiyle engellenmişti.

2015 yılında Rus savaş uçağının ülke sınırlarımızı ihlal etmesi üzerine düşürülmesinin ardından Rusya ile ciddi bir kriz yaşandı. İki ülke arasındaki ilişkiler yaşanan bu olay sonrasında askıya alındı. Bununla birlikte ihraç-ithal pek çok ürünler de bu süreçte ambargoya maruz kaldı.

Ancak ilişkiler son zamanlarda normalin üzerine çıktı. Rusya Başkanı Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan sık sık görüşme gerçekleştirdi. Hatta Fırat Kalkanı hedeflerine Rusya uçaklarıyla birlikte operasyon düzenlendi.

Domatese ambargo devam ediyor

İki ülke arasında her ne kadar ambargo yasakları ortadan kalksa da, Rusya domates konusunda epey bir kararlı. Bugün aktarılan bir bilgide 500 milyon dolarlık domates alımının durdurulduğuna yer verildi.

Süreç bu şekilde işlerse, Rusya-Türkiye arasındaki ilişkiler bir kere daha zedelenebilir.

Türkiye de meyve-sebze yetiştirmek istiyoruz

Yine Rusya kısa bir süre öncesinde domatesin güvenliğinden şüphe edildiğini açıklamıştı. Bunun için de kendi ürünlerini yetiştirmek için Türkiye’de tarım şirketi kurmak ve burada denetim ajansı kurulması istenmişti.

Denetim ajansı Rosselhoznadzor, ülkemizden domates, salatalık, elma ve armut alımına yönelik yasakların kaldırılmasının planlamadıklarını da duyurdu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir