Sicil Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mart 12, 2017, 22:51

Meclise torba yasa ile getirilen ve onaylanan affının resmileşmesi bekleniyor. Resmi Gazete'de ilan edildiği andan itibaren milyonlarca kişi Sicil Affı başvurusunda bulunabilecek.

Kredi ve kredi kartları yüzünden bankalarla olumsuz ilişkileri söz konusu olan, bankalara ödemelerini zamanında yapamadığı için kara listeye girmiş olan kişileri sevindirecek haber geldi. Torba anayasa ile meclise Ocak ayında sunulan Sicil Affıyla ilgili yasa onaylandı ve şimdi Resmi Gazete’de ilanı bekleniliyor.

Bankaların kara listesine girerek finansman imkanını kaybeden özellikle esnaf ve diğer şahıslar için getirilen sicil affı ile kişiler yeniden kredi imkanlarından faydalanabilecekler. Sicil affı daha önce 2009 yılında uygulanmış ve kişiler aklanarak kredibilitelerini güncellemişlerdi. 

Sicil Affının resmileşmesinin ardından yapılabilecek olan başvurular herhangi bir spesifik kurumdan gerçekleştirilmeyecek. Kişiler bu tarihe kadar eğer borçlarını kapatırsa veya kapatmışsa otomatik olarak kara listeden çıkacaklar. Yasa yürürlüğe girdiği anda ise kişiler bankalarına giderek borçlarını yapılandırma veya kara listeden çıkarma işlemlerini gerçekleştirdikleri anda bu yasadan faydalanmış olacaklar. Toplamda 12.5 milyon kişinin faydalanması beklenilen yasa ile ekonomide hareketliliğin olabileceği düşünülüyor.

Hangi tarihleri kapsayacak;

Yasanın resmileşmesinin ardından 6 ay süre bounca devam edecek olan bu af süreci 6 ayın sonunda yapılan herhangi bir ödeme veya yapılandırma ile kara listede yer almaktan kurtarmayacak.
 

“Burada beni ilgilendiren ne var?”


“Bunlarda ilginizi çekebilir”

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.