Sicil Affı Yasasında Son Durum Ne? Uygulayan Bankalar Hangileri?

Nisan 3, 2017, 00:44

Sicil affı yasası nasıl uygulanacak ve kimler yasadan nasıl faydalanabilecek, hangi bankalar sicil affı yasasını uygulamakta?

Geçmiş tarihlerde bankalarla olumsuzluklar yaşamış, ödeme güçlükleri yaşamış insanların yakından takip ettiği bir konudur sicil affı. Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren sicil affı yasası Ocak 2017 itibari ile yürürlüğe alındı. Peki nasıl uygulanacak, kimler yararlanacak?

SİCİL AFFI UYGULAMASI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Bankalarla olumsuzluk yaşayarak kredi ve kredi kartı kullanamayan milyonlarca kişi sicil affı yasası ile bu durumdan kurtulabilecek. Sicil affından faydalanabilmek için yasanın çıktığı Ocak 2017 tarihi öncesinde borçlanmış olmak gerekli.

Bu tarihten itibaren 6 ay içerisinde mevcut borçlarını kapatan ya da yeniden yapılandıran kişilerin bu süre sonunda siclleri temizlenecek ve kredi kullanım puanlarında artış yaşanacaktır. Bu düzenleme işlemi Merkez Bankası kayıtlarında yapılacağı için bankalar kendi sistemlerinde böyle bir düzeltme işlemi uygulamaz.

Dolayısıyla bankalar yeniden kredi yada kredi kartı kullandırımada insiyatif kullanma hakkına sahiptirler. Kredi kullandırıp kullandırmama haklarını saklı tutarlar.

Sonuç olarak şu an için hiçbir anka bu sicil affı uygulamasını şu an için kullandırmıyor. Her şey hükümetin Merkez Bankasına vereceği direktiften geçiyor.

“Burada beni ilgilendiren ne var?”


“Bunlarda ilginizi çekebilir”

YORUMLAR

Yazıya 3 yorum yapılmış.

gerek Nisan 3, 2017

boş iş ben ve benim gibiler kredi kullanmadıktan sonra kime çıktı bu yasa yemişim böyle yasayı

gokhan esen Nisan 5, 2017

Hukumet oncelikle merkez bankasindan sicilleri temizlemelidir banka sisteme girdiginde merkez bankasi zaten onay vermiyor vatandasda bankanin kapisinda af cikti diye bekliyor bunasil bi sicil affi

hasan durmuş Nisan 28, 2017

temmuz ayının 25 inimi bekliyorlar. Başkanlık sistemide geldiğine göre bakalım bu sınavın sonucu ne olacak.unutulmamalı ki 2019 çok uzakta değil.Artik ekonominin canlanması lazım.Burada en büyük görev cumhurbaşkanımıza düşüyor.Bankalar bu kanunu çıkardıkları zaman vatandaşla dalga geçmek için mi bu kadar mesai harcadı.Yazık!!!