Sicil Affında son durum ne ? Bankalar neden uygulamıyor? Ne zaman uygulanacak?

Mart 31, 2017, 03:04

Ocak ayı itibariyle yürürlüğe alınan sicil affı yasasından kimlerin nasıl faydalanacağını ve neler yapması gerektiğini sizler için araştırdık.

Yaklaşık 12.500 kişiyi ilgilendiren sicil affı 18.01.2017 tarihinde yürürlüğe alındı.Ocak ayında resmi gazetede yayınlanan sicil affı yasası ile kara listeden çıkabilmek için kara listede olan kişiler mevcut  kredi aynı zamanda kredi kartı borçlarını 6 ay içerisinde ya tamamen kapatmalı yada yeniden yapılandırarak ödemeye başlamaları gerekmektedir.

KARA LİSTE TEMMUZ’DAN SONRA

Temmuz ayında sona erecek altı aylık süre sonunda mevcut borçlarını ödeyen yada yeniden yapılandıran kişiler bankaların kara listesinden çıkacak ve kredi notlarında yükseliş yaşanacaktır. Bu gelişmeye istinaden bankalardan kredi kullanımı ve kredi kartı alımları kolaylaşacaktır.

Yasanın çıkma tarihinden önce kredi ve kart ödemelerinde gecikme yaşayanlar bu yasadan yararlanabilecekler. Bankalar yasadan yararlanıp affa uğrayan vatandaşlara yeniden kredi kullandırırken kendi şartlarını belirleyip kredi verip vermeme konusunu kendi bünyelerinde belirleyecektir.

“Burada beni ilgilendiren ne var?”


“Bunlarda ilginizi çekebilir”

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.