Ana Sayfa / GÜNDEM / Sürekli Yaz Saati Uygulamasında Yeni Gelişmeler! Torba Yasaya Dahil Edildi!

Sürekli Yaz Saati Uygulamasında Yeni Gelişmeler! Torba Yasaya Dahil Edildi!

Geçtiğimiz aylarda OHAL kapsamında durdurulduğu açıklanan kış saati uygulaması ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, yaz saati uygulamasının devam edeceğini, kış saati uygulamasının kaldırıldığını açıklamıştı. Ancak birçok vatandaş bu duruma tepki göstererek bu uygulamanın durdurulması gerektiğini iletmişlerdi.

Geçtiğimiz günlerde yaz saati uygulamasının sürekliliği yüksek mahkeme tarafından durdurulmuştu. Yaz saati uygulamasının sürekliliği için bir KHK (Kanun Hükmünde Karaname) bekleniyordu. Ancak konu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündeminde tartışılacak ve yaz saati uygulamasının sürekliliği için torba yasa eklenmiştir. Düzenlemenin bir önerge verilerek yasa ile hayata geçirilmesi planlanıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın yaptığı açıklamalarda yaz saati uygulamasının devam edeceğini açıklamıştır.

Vatandaşların en çok şikayet ettiği konu ise, çocuklarını gün doğmadan okula gönderiyor olmak. Bu konu için bir çözüm öneren bakanlık, özellikle ülkemizin batı bölgelerinde yaşayanlar için okulların derslere başlama saatlerini valilikler aracılığı ile belirleme yoluna gidileceği bildirildi.

YAZ SAATİ UYGULAMASI NEDİR?

Yaz saati uygulaması, herhangi bir bölgede gün ışığından daha fazla yararlanabilmek için geliştirilen saatlerin değiştirilmesine dayalı bir yöntemdir. Yaz saati uygulamasının en çok fayda sağladı konu, elektrik tüketimi. Elektrik tüketiminde tasarruf etmeyi sağlamaktadır. Sürekli yaz saati uygulaması ile her yıl 3.3 TWh yani 2.7 milyar Türk Lirası tasarruf sağlanacağı açıklanıyor.

Kaynak : https://www.tumhaber.com/gundem/surekli-yaz-saati-uygulamasina-iliskin-duzenleme-resmen-torba-yasaya-h657.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir