Yeni Vergi Affı Ne Zaman Çıkacak? Neleri Kapsıyor

Mayıs 22, 2017, 17:07

Maliye Bakanı Ağbal tarafından sıklıkla gündeme gelen yeni vergi affı ne zaman çıkacak? Yeni vergi affı neleri kapsayacak? İşte detaylar.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, kısa bir süre önce vergi borçlarına yönelik yeniden yapılandırma kanununun meclise gönderildiğini aktardı. 2 Mayıs tarihinde ise TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bu konunun görüşüleceğinin altı çizildi.

Kimi kamu alacaklılarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin tasarı hakkında Ağbal, önemli açıklamalarda bulundu. Yeni kanun tasarısıyla 2016 Temmuz ayından 2017 Mart ayına kadar olan ödenmemiş olan birçok ödeneğin yeniden yapılandırılacağı belirtiliyor.

Vergi affı neleri kapsıyor?

Belirtilen tarihler arasındaki ödenmemiş vergi, sosyal güvenlik primi, gümrük vergisi, belediye ve il özel idarelere ödenecek vergiler yeniden yapılandırılacak. Bununla birlikte askerlik para cezaları, trafik, nüfus, ORKÖY kredileri, motorlu taşıt vergisi, tarımsal amaçlı kullandırılan kooperatif krediler de yapılandırılıyor.

Organize sanayi bölgelerinde kullandırılan krediler ve bir kısım kamu alacakları da yeniden yapılandırılan noktalar arasında.

Bu yapılandırma süreci sayesinde vatandaşlarımızın çok daha rahatlayacağı belirtilmekte. Vergi affı için yarın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu görüşecek. Bu görüşmenin ardından vergi affının ne zaman yürürlüğe gireceği de belli olacak.

“Burada beni ilgilendiren ne var?”


“Bunlarda ilginizi çekebilir”

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.